• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Español
Політичні відносини між Україною та Перу
Опубліковано 26 серпня 2012 року о 12:48

Українсько-перуанські відносини

Видатні перуанські діячі українського походження.

Михайло Карлович Скибицький (Mykhailo Skybytskyi, Miguel Rola, 1793-1847 рр.) – волинянин, військовий інженер, державний діяч, учасник визвольної боротьби південноамериканських колоній Іспанії під проводом Симона Болівара.

Герой вирішальної битви з іспанськими колоніальними військами на плато Айакучо 9 грудня 1824 року. У цій битві був поранений. Першим був особисто нагороджений Симоном Боліваром на той час першою в історії незалежного Перу найвищою військовою відзнакою – медаллю «Бюст Визволителя».

По завершенні військової служби М.К.Скибицький був особистим помічником першого Президента Венесуели Хосе-Антоніо Паеса. Написав його біографію. Уперше в історії дав інженерний розрахунок Панамського каналу.

Після повернення в Україну у 1835 році М.К.Скибицький був заарештований царською охранкою за особистим наказом імператора Миколи І. У 1847 році він помер у Старокостянтинівській в’язниці.

Пам’ятник М.К.Скибицькому відкрито 6 липня 2016 року у муніципалітеті Комас м. Ліма.

23 жовтня 2020 р. Посольством та командуванням Сухопутних військ ЗС Перу було проведено урочисту церемонію відкриття пам’ятника герою незалежності Перу українцю Михайлу Карловичу Скибицькому.

Пам’ятник встановлено при вході на територію військового коледжу імені Еміліо Соєр Каберо в м.Ліма. Він став другим в Перу та першим, який встановлено в межах установ Збройних сил цієї країни.

Джон-Віктор Мурра (John Victor Murra, уроджений Ісаак Лібшиц, 1916-2006 рр.) – одесит, антрополог, провідний фахівець з дослідження цивілізації Інків, який фактично відкрив її світу.

Юність провів у Румунії та Хорватії. У 1934 році емігрував до Чикаго, США. У 1934-36 рр. вивчав соціологію у Чиказькому університеті. У 1936 році вступив до лав батальйону
ім. Аврама Лінкольна в інтернаціональній бригаді, яка воювала на боці захисників Другої іспанської республіки у громадянській війні в Іспанії. Поранений у битві при Ебро. У 1942 році закінчив Чиказький університет. Захистив ступінь доктора з антропології. У 60-х роках запрошений урядом Перу для вивчення культурного надбання доколумбової епохи. Був одним із засновників та багаторічним керівником Інституту Андських досліджень при Вищому національному університеті Сан-Маркос (м. Ліма).

Сучасні двосторонні відносини

Республіка Перу визнала незалежність України 26 грудня 1991 року. Дипломатичні відносини між двома країнами встановлені 7 травня 1992 року.

У вересні 1993 року Посол Перу в Російській Федерації А.Лекарос-де-Коссіо вручив Президенту України Л.М.Кравчуку вірчі грамоти в якості першого посла Перу в Україні за сумісництвом. Нині, Послом Перу в Україні за сумісництвом є А.-Е. Салас-Бараона (основна резиденція м.Варшава).

Посольство України в Перу було відкрито у жовтні 2003 року.

У травні 2000 року офіційно започатковано діяльність Почесного консульства Перу в Україні. Почесний консулом є український підприємець І.М.Баленко.

Хронологія двосторонніх контактів:

травень 1995 року, зустріч Прем’єр-міністра України Є.Марчука з Віце-президентом Перу С.Паредіс-Конто під час роботи ХІ Конференції Руху неприєднання
(м. Картахена, Колумбія).

травень 1999 року, перший в історії двосторонніх відносин візит Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка до Перу;

березень 2000 року, зустріч Першого заступника міністра закордонних справ України О.О.Чалого з Головою Ради Міністрів Перу А.Бустаманте (м. Сантьяго, Чилі).

березень 2003 року, робочий візит в Україну Міністра закордонних справ Перу А.Вагнера.

квітень 2003 року, робочий візит в Перу Державного секретаря МЗС України В.Ю.Єльченка.

вересень 2003 року, зустріч Президента України Л.Д.Кучми та Президента Перу А.Толедо в ході роботи 58-ї сесії ГА ООН.

липень 2004 року, офіційний візит в Україну Міністра закордонних справ Перу М.Родрігес-Куадрос.

березень 2005 року, зустріч Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка з Міністром закордонних справ Перу М.Родрігес-Куадрос (Женева, в рамках 61-ї сесії Комісії ООН з прав людини).

липень 2005 року, візит в Україну делегації Конгресу Перу.

вересень 2005 року, зустріч Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка з Міністром закордонних справ Перу О.Мауртуа-де-Романья (Нью-Йорк, в рамках 60-ї сесії ГА ООН).

жовтень 2005 року, візит в Україну мера м. Ліма Л.Кастаньєда-Лоссіо.

листопад 2005 року, політичні консультації між МЗС України і Перу на рівні заступників міністрів.

квітень 2006 року, візит до Перу делегації Державного комітету рибної промисловості України.

червень 2007 року, візит до Перу делегації Бориспільської міської ради на чолі з мером м. Бориспіль А.Федорчуком.

лютий 2011 року, проведення українсько-перуанських політичних консультацій на рівні заступників міністрів закордонних справ.

квітень 2012 року, офіційний візит Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка до Перу.

25 травня 2022 року, зустріч Міністрів закордонних справ України Д.Кулеби та Перу С.Ланда у рамках 51-го Щорічного засідання Всесвітнього економічного форуму в Давосі.

21 червня 2007 року Конгрес Перу визнав Голодомор в Україні 1932-1933 років актом геноциду українського народу (рішення № 2682-2006-2007-DDP-M/CR від 21.06.2007 р.).

27 березня 2014 року на 68-й сесії Генеральної асамблеї ООН перуанська делегація голосувала «за» резолюцію ГА ООН 68/262 «Територіальна цілісність України».

28 лютого 2022 р. Міністр закордонних справ Перу С.Ланда засудив військовий напад Росії проти України, зазначивши, що це є актом агресії відповідно до Резолюції 3314 ГА ООН та порушенням територіальної цілісності і національного суверенітету України.

Перу підтримала резолюцію ГА ООН “Агресія проти України” від 2 березня 2022р.

Перу проголосувала «за» резолюції ГА ООН “Гуманітарні наслідки агресії проти України” від 24 березня 2022 р. та “Призупинення права членства Російської Федерації в Раді ООН з прав людини” від 7 квітня 2022 р. 

21 квітня 2022 р. Перу підтримала рішення про припинення статусу постійного спостерігача РФ при Організації Американських Держав.

У березні 2015 року уряд Перу прийняв рішення про надання Україні гуманітарної допомоги для переселенців з Донбасу. Перу стала єдиною з країн Латинської Америки та Карибського басейну, яка надала Україні гуманітарну допомогу.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux