Наразі в Колумбії налічується близько 1,6 млн. мікро, малих та середніх підприємств, які представляють 99,9% усіх компаній країни, і внесок яких у ВВП становить 38%.
Разом з тим, за офіційними даними близько половини новостворених таких підприємств банкрутує після першого року створення, і лише 20% виживають після третього.
Причиною цього є те, що 62% зазначених підприємств не мають доступу до фінансових позик, що є ключовими для їх зростання та розвитку, а також відсутність у їх персоналу належної фінансової освіти.
Відповідно до національного законодавства Колумбії, чисельність робітників на мікропідприємстві не повинна перевищувати 10 осіб, а її загальні активи не перевищувати 500 мінімальних щомісячних зарплат (на 2020 р. розмір місячної становить 288 дол.США). Для малого бізнес ці параметри такі: від 11 до 50 робітників, загальні активи від 500 до 5000 мінімальних щомісячних зарплат; для середніх компаній, відповідно 51 - 200 робітників, загальні активи від 5000 до 15 000 мінімальних щомісячних зарплат.
Іншим фактором, який ускладнює процес кредитування малого та середнього бізнесу, є те, що 75% операцій здійснюються готівкою, а цифрові технології рідко використовуються для підвищення ефективності ведення бізнесу.
Крім того, у Колумбії відчувається низький рівень кредитної пропозиції та високі проценти на кредит.
Разом з тим, Колумбія є відкритою країною для прямих іноземних інвестицій. Як правило, офіційних дозволів для інвестування в країну не потрібно. Винятком є інвестиції у такі галузі, як страховий бізнес, фінанси, гірнича промисловість та видобуток вуглеводнів. Заборонено вкладати іноземні інвестиції в оборонний сектор, національну безпеку та переробку/захоронення небезпечних токсичних або радіоактивних відходів, які не виробляються в країні.
Процедура створення компанії чи відкриття її філії є доволі простою та швидкою (до 20 робочих днів). Законодавством Колумбії закріплено принцип рівності між національними та іноземними інвесторами. Однак, на іноземного інвестора покладаються наступні додаткові зобов’язання, а саме: зареєструвати свою інвестицію у Банку Колумбії та отримати інвестиційну візу, що дозволяє йому створити компанію (для отримання такої візи потенційний інвестор повинен підтвердити наявність щонайменше 28 тис.дол.США, що вважається мінімальним розміром для інвестиції).
Відповідно до законодавства Колумбії після оформлення у державного нотаріуса країни установчих документів компанії, її необхідно зареєструвати при Національній податковій та митній адміністрації (DIAN), отримати податковий ідентифікаційний номер (NIT), а також зареєструвати компанію в Торговій палаті. Законодавством не встановлено мінімальний обсяг початкового капіталу компанії, який необхідно внести на депозитний рахунок при його відкритті в банку, а також не існує вимоги щодо залучення до роботи громадян Колумбії.
Процедуру реєстрації можна здійснити самостійно або через уповноваженого на це представника компанії. При цьому, усі документи, видані за кордон, повинні містити Апостиль та бути перекладені іспанською мовою офіційним перекладачем, зареєстрованим при Міністерстві закордонних справ Колумбії.