• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Español
День Конституції України (прес-реліз)
Опубліковано 26 червня 2015 року о 22:29

28 червня народ України відзначає державне свято - День Конституції України.

Яскраву сторінку в історію світових конституційних пошуків вписав Пилип Орлик, якого у ХVIII ст. було обрано гетьманом України в еміграції. „Пакти та Конституції законів і вольностей Війська Запорізького” (1710 р.) вважаються першою Конституцією Української держави.  

Наступним, не менш важливим, етапом державотворчого процесу стало прийняття Центральною Радою 29 квітня 1918 року Основного Закону Української Народної Республіки під назвою „Статут про державний устрій, права та вільності УНР”, а також схвалення Західноукраїнською Республікою 13 листопада того ж року Тимчасового Основного Закону. Однак трагічні події тодішньої епохи завадили втіленню в життя положень цих документів. 

Враховуючи таку багату конституційну спадщину, робота над створенням Основного Закону нашої держави розпочалася відразу після проголошення її незалежності в 1991 році із залученням найкращих світових експертів та вітчизняних фахівців.

Перша Конституція незалежної Української держави була прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 року, що забезпечило стабілізацію суспільно-політичної ситуації в країні. При розробці її тексту було враховано історичний досвід українського народу та кращі світові традиції. Конституція закріпила правові основи, суверенітет і територіальну цілісність незалежної України.

Водночас, розвиток української державності продемонстрував необхідність подальшого вдосконалення Основного Закону нашої держави. З метою напрацювання пропозицій щодо змін до Конституції України на основі узагальнення практики реалізації Основного Закону України, з урахуванням досягнень та тенденцій розвитку сучасного конституціоналізму, забезпечення залучення в установленому порядку до такої роботи провідних вчених, представників громадянського суспільства, різних політичних сил, міжнародних експертів було утворено Конституційну Асамблею. За пропозицією Науково-експертної групи з підготовки Конституційної Асамблеї, її Головою було призначено Леоніда Кравчука – першого Президента незалежної України (1991-1994 рр.). До складу Асамблеї увійшли кращі наукові та громадські експерти у сфері українського конституціоналізму. 

Оновлена Конституція України має бути зорієнтована на утвердження людини як найвищої цінності суспільства та держави. Пріоритетами у процесі модернізації Основного Закону, зокрема, є посилення конституційних гарантій прав і свобод людини та громадянина, розширення конституційного регулювання інститутів безпосередньої демократії, збільшення ефективності механізму організації та збалансованості державної влади.

Саме тому продовженню конституційної реформи відводиться пріоритетне місце у всеохоплюючому процесі реформування, започаткованому Президентом України П.О.Порошенком, що має на меті забезпечення відповідності модернізаційних процесів у суспільному житті європейським стандартам і цінностям. Підтвердженням послідовності у намірах Глави держави провести конституційну реформу в Україні стало створення при Президенті України Конституційної комісії та її активна робота впродовж останнього періоду. У своєму Посланні «Про внутрішнє та зовнішнє становище України в 2015 році» П.О.Порошенко зазначив, що діяльність Конституційної комісії з підготовки проекту змін до Основного Закону перебуває на завершальній стадії, і народні депутати мають затвердити його на поточній сесії Верховної Ради, з тим щоб восени ухвалити остаточний варіант Конституції України.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux