• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Español
Виступ Президента України Петра Порошенка на сесії Парламентської Асамблеї Ради Європи
Опубліковано 26 червня 2014 року о 16:32

Шановна пані Президент!
Шановний Генеральний секретар!
Шановні члени Асамблеї!
Дорогі учасники!
Дякую за запрошення виступити перед Асамблеєю.

Вдячний за можливість донести до цього поважного форуму голос українського народу з різних куточків України – східних та західних, північних та південних, вільних і окупованих.

Минув лише місяць із завершення президентської кампанії, під час якої я об’їздив всю Україну.

Я побачив її миролюбною, гостинною до всіх та європейською – не лише за розташуванням, але й за покликанням.

Україна завжди була гостинним домом для кожного, хто приходив з миром.

На жаль, сьогодні цей дім у небезпеці. Знайшлась сила, яка прийшла в Україну не з миром. У нашому повсякденному словнику знову з’явилися слова "анексія", "сепаратизм", «найманці».

Що ми можемо зробити для того, щоб зупинити насильство і  не допустити його перетворення на повномасштабну війну?

Нажаль, сьогодні це питання стосується не лише України. Воно стосується всієї Європи.

Шановні члени Асамблеї!

Все почалося минулого листопада, коли колишня влада забрала в українців мрію, відмовившись від європейської інтеграції, не спитавши українців і не давши взамін нічого, крім корупції та нехтування людською гідністю. Україна піднялася і почалася Революція Гідності. Народ переміг. Ця перемога далась великою кров’ю і великими жертвами.

Росія, яка двадцять років тому в обмін на ядерну зброю обіцяла піклуватися про суверенітет України, всупереч Великому договору між Україною та Росією, всупереч Будапештському меморандуму , який пообіцяв мир в обмін на третій за розміром в світі ядерний арсенал, стала агресором і зруйнувала стабільність в цьому регіоні.

А разом з ним – і систему балансів і противаг у сучасному світі.

З цієї трибуни я хотів би від імені всіх українців подякувати Раді Європи, і особливо її Парламентській Асамблеї, за негайне реагування на військову агресію. Ця підтримка конче була потрібна і залишається потрібною для України.

Рішення Комітету Міністрів і Парламентської Асамблеї становлять правову основу для подальшого відновлення справедливості та забезпечення прав всіх людей,які проживають на окупованих територіях.

Треба зупинити факти фінансування та озброєння терористичних груп у Донецькій та Луганській областях, які все ще відбуваються з боку Російської Федерації. Бо фактично, це другий етап агресії.

У 2008 році ми це спостерігали в Грузії.

У 2014 році, нажаль, це відбувається за рахунок суверенітету України.

І питання «хто буде наступним?» є відкритим. І саме тому Європа зараз має продемонструвати спільність і солідарність.

Бо проблема для Європи сьогодні – це відсутність реального механізму збереження миру, захисту територіальної цілісності та демократії.

Бо повоєнна модель була зруйнована, і зараз на наші з вами плечі лягає відповідальність за створення нової моделі.

Без відчуття реальності легко створити суспільний грунт для агресії. І на жаль, сьогодні агресія переповнює російське суспільство.  Вона лежить в основі і політики, і суспільного ставлення до України з боку Російської Федерації.

Але Україна протиставляє їй переконаність і моральну силу.

Очевидно, що без повернення Криму нормалізація наших відносин не можлива.

Але ми – люди миру. І тому українська влада і я особисто, як український Президент, вийшов з ініціативою мирного плану. Бо повинен бути діалог та готовність домовлятися заради збереження людських життів.

Шановні члени Асамблеї!

Найбільших збитків конфлікти завдають звичайним, пересічним громадянам. І це сьогодні переконливо бачимо в окупованому Криму.  Ми бачимо, як порушуються політичні, мовні та культурні права громадян.

Як завжди, найбільше потерпають національні меншини. Кримські татари та етнічні українці є сьогодні об'єктом дискримінації.

Щодня ми отримуємо все нові повідомлення про порушення свободи слова та ЗМІ, прав на освіту, віросповідання, громадянство, проживання, працю, права власності на землю, доступу до охорони здоров'я і освіти.

У проблемних регіонах на Сході України ситуація ще більш кричуща. Незаконні озброєні групи намагаються встановити диктатуру насильства. Викрадення, незаконні затримання, вбивства, тортури, зникнення та переслідування стали частиною життя постраждалих районів.

За сприяння міжнародних організацій – Ради Європи, Організації Об'єднаних Націй, ОБСЄ ми документуємо всі ці порушення.

Вони мають отримати адекватну реакцію міжнародної спільноти. Тут потрібний ретельний аналіз, особливо в світлі майбутніх судових скарг, якими Україна буде захищатися.

Президентські вибори стали важливим кроком на шляху відновлення миру і порядку. Ми з готовністю прийняли рекордну кількість міжнародних спостерігачів. Отримавши підтримку виборців, я представив першочерговий порядок денний свого президентства – єдність, відновлення миру, безпека.

Мир і безпека – це те, чого прагнуть українці на Донбасі. Вони мріють, щоб повернулося їхнє нормальне життя, щоб не гинули люди, щоб не брали в полон і не катували заручників.

Сьогодні ми маємо вже 174 полонених заручника, майже 150 загиблих, більше  300 поранених. Менш ніж за тиждень припинення вогню вбито 18 українських військовослужбовців, поранено 27. Позавчора загинула десятимісячна дитина від вибуху гранати, випущеної з підствольного гранатомету.

Але ми прагнемо миру і в цьому непростому, неполітичному прагненні – суть мирного плану, який я представив.

Він зводиться до припинення насильства, амністії тих, хто не скоїв тяжких злочинів, стабілізації ситуації і після цього – реалізації прагнень місцевого населення у постраждалих від біди регіонах.  

Ми повинні зробити так, щоб внутрішні процеси повернулися у цивілізовані рамки. Зробимо це – відновимо не лише мир, але й довіру.

Після цього ми в першу чергу займемося економікою та інфраструктурою, адже щодня ми отримуємо нові повідомлення про те, які завдання стоять перед нами і що зруйновані чергові об’єкти. 

Ніхто не хоче, щоб люди гинули. План встановлює рамки для політичного врегулювання на основі деескалації, стабілізації і діалогу. Його імплементація обговорюється у рамках створеної Тристоронньої контактної групи за участю представників України, Російської Федерації, ОБСЄ, Європейського Союзу.

Необхідною передумовою є зупинення вогню. Перед оприлюдненням мій План був обговорений з представниками всіх місцевих легітимних органів влади Донбасу, бізнесової еліти, яка представляє найбільше виробництво Донецького регіону. Вони всі одноголосно його підтримали.

Одностороннє припинення вогню було запроваджено о 22:00 20 червня та триватиме до завтра до 22:00 години 27 червня.

Наше завдання було перейти від режиму бойової охорони кордону до режиму його надійного контролю. Якщо буде контроль на кордоні – припиниться незаконний потік найманців, танків, бронетехніки та важкого озброєння на територію України.

Україна зацікавлена і запропонувала інтенсифікувати зусилля Організації безпеки і співробітництва в Європі щодо встановлення жорсткого моніторингу з елементами контролю ситуації на місцях.

Ми запросили їх до кожного блокпосту і готові, офіційно про це декларую, запросити російських представників долучитися до моніторингу кордону, щоб впевнитись в жорсткому дотриманні взятих на себе зобов’язань з українського боку.

Мирний план був підтриманий всіма основними країнами світу, за що Україна їм надзвичайно вдячна.

У той же час очевидно, щоцей мирний план запрацює лише за підтримки Росії.

Поки що, на жаль, ця підтримка Російської Федерації є абсолютно недостатньою.  

Добре, що Рада Федерації вже не збирається, нарешті, проголошувати війну Україні. Але війну ніхто й не проголошував. Її просто ведуть. Ведуть зараз, в ці хвилини. Замість того, щоб відвести своїх найманців з боку російського кордону заходять все нові, добре оснащені і вмотивовані бойовики.

Президент Путін вчора, під час нашої телефонної розмови разом з Федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель і Президентом Франції Франсуа Олландом висловив свою підтримку мирного плану. Ми з надією чекаємо тепер реальних кроків.

І я з цієї трибуни хочу ще раз наполегливо закликати Росію сприяти врегулюванню ситуації!

Підтримайте Мирний план діями, а не словами! Бо за цими діями ми зупиняємо смерті цивільних і військових людей, які боронять суверенітет і територіальну цілісність держави. І ми чекаємо цих дій. Посильте охорону кордону! Зупиніть нелегальний потік військової техніки! Перестаньте рекрутувати найманців! Врешті-решт, відведіть війська.

Український народ не хоче війни, не хоче анархії і не допустить її.

Всі ідеї сепаратизму були штучно нав’язані Україні ззовні.

Україна є монолітною. Треба зупинити потоки брехні і ненависті, які поширюються російськими ЗМІ. Це не сприяє встановленню миру.

Чого реально прагнуть неспокійні регіони? Того ж, що і будь-яка місцева громада. Більше повноважень, більше автономії, право на ухвалення рішень. Право спілкуватися тою мовою, якою вони вважають за потрібне. Право покладати квіти тим пам’ятникам, яким вони вважають за потрібне. Право співати пісні тією мовою, якою їм подобається.

Це все дає їм програма децентралізації влади в якості конституційних змін, запропонованих мною. І сьогодні український Парламент зареєстрував проект змін до Конституції Президента Порошенка, де ключовим елементом змін є децентралізація влади.

Ніколи в Україні не було такого, щоб Президент, який виграв вибори з повноваженнями призначати голів обласних і районних державних адміністрацій, відмовлявся від цього і передавав ці повноваження на місця.

І я впевнений в тому, що ця ідея буде підтримана українським Парламентом.

В Україні мають відбутись позачергові місцеві вибори в зв’язку з прийняттям змін до Конституції для того, щоб обрані лідери територіальних громад набули вже нових повноважень і нової відповідальності. Обрані представники увійдуть до складу місцевих рад, які, у свою чергу, сформують виконавчі комітети.

Окремою проблемою є відновлення економіки донецького регіону. І мені дуже приємно, що ми разом з нашими партнерами з Європейського Союзу і Сполучених Штатів Америки розробили окрему програму створення нових робочих місць, яка передбачає залучення великої кількості інвестицій.

Вона включає проект програми економічного відновлення регіону. Належним чином буде вирішено питання розподілу коштів між центром та регіонами.

У повній відповідності з Європейською хартією місцевого саморврядування влада в Україні буде децентралізована моїм проектом Конституції.

Я підтримую налаштованість активізації міжнародної панелі розслідування Ради Європи, яку ми обговорювали разом з Генеральним секретарем для експертного розслідування застосування сили як проти Майдану 18, 19, 20 лютого, так і трагічних подій в Одесі 2 травня. Ми готові до відкритої співпраці для того, щоб весь світ прозоро переконався, що винуватці в цих трагедіях будуть притягнуті до відповідальності.

Шановні члени Асамблеї!

Україна переживає час викликів, а також і час надій.

Наш вибір – розбудова міцної демократії, яка займе достойне місце у родині європейських держав. Наш шлях лежить до Європейського Союзу. І тому завтра, 27 червня, нарешті, я, як Президент України, підпишу Угоду про асоціацію з ЄС.

Європейський Союз для нас  – це історія успіху, еталон успішної держави, перевірена часом модель реформ. І коли мене питали яка ваша президентська модель реформ, мені було дуже легко відповідати – Угода про асоціацію. Все там є. І ми почнемо імплементувати цю Угоду негайно. Вже. Одразу ж після підписання.

Останній аспект особливо важливий на тлі того, що Україна стала на шлях економічної інтеграції та політичної асоціації з Євросоюзом.

Шанс, який ми маємо, обов’язково буде використаний. Реформи назріли і перезріли.

Україні потрібний новий соціальний контракт. Він має створити життєздатну систему управління, яка захистить громадян від зовнішніх загроз та створить необхідне підґрунтя для соціально-економічного та культурного розвитку.

В той же час я заявляю, що це не будуть зміни будь-яку ціну. Є питання, які не обговорюються: унітарна держава, існуюча мовна система з однією офіційною державною мовою і необмеженою кількістю регіональних і з повною та всеохоплюючою гарантією розвитку використання мови кожної меншини, європейська інтеграція.

Все інше може бути предметом широкого обговорення. Я запевняю, що це обговорення вже відбувається.

Я впевнений, що й Парламент сьогодні потребує перезавантаження. Країна сьогодні не має достойного рівня представництва. Особливо це відчутно в Донбасі, на Сході України.

Я переконаний в тому, що Парламент має обиратися по-новому закону - на пропорційній основі за відкритими списками. Виборці мають знати кожного кандидата особисто.

Уряд має попередньо формуватись Прем’єр-міністром і затверджуватись Парламентом. Президент має зберегти повноваження контролю.

Рада Європи і Парламентська Асамблея неодноразово наголошували на необхідності докорінних перетворень у судовій і правоохоронній системах. Останні місяці особливо чітко продемонстрували важливість цих реформ.

Потрібний більший громадський контроль за призначенням і роботою суддів. Потрібні практичні гарантії незалежності судової влади. Ми маємо змінити роль та функції Генеральної прокуратури, перетворити її з інструменту покарання на засіб забезпечення законності та захисту прав людини.

Новий формат судочинства має бути належним чином відображений у змінах до Конституції. Подолання корупції, призначення нових суддів, загальна модернізація державної служби завершать картину нової судової системи в Україні.

Пані і панове!

Останні місяці мали прямий вплив на наше спільне євроепйське майбутнє. Події в Україні формують нову Європу. І ця нова Європа буде єдиною або розколотою, стабільною або крихкою.

Майбутнє Європи та її дух залежать від того, як буде врегульований конфлікт в Україні – на основі міжнародного права, законності, або на основі «права сильного».

Це – дилема і вибір, який кожен з нас повинен зробити самостійно.

Потрясіння в Україні почалися, оскільки українці не захотіли розстатися з демократією та європейським вибором. Вони тривають, оскільки хтось вирішив покарати Україну за цей вибір. Вони зупиняться, тільки коли здоровий глузд і європейські цінності візьмуть гору над агресією.

Допоможіть нам у цьому – і завтрашня Європа буде єдина, стабільна, морально сильна.

Я дуже дякую Вам за увагу! Я дуже дякую Вам за солідарність з Україною, яку ви продемонстрували! Україна цього конче потребує. Слава Україні!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux