Посольство України в Республіці Перу

, Київ 02:35

День Соборності України

22 січня, 09:40

День Соборності України – державне свято, що символізує єдність українських земель і відзначається щороку в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві. Об’єднання УНР і ЗУНР стало моделлю цивілізованого демократичного, неекспансіоністського збирання територій у єдиній суверенній державі.

Соборність українських земель має глибоке історичне коріння, спирається на споконвічну мрію народу про власну незалежну, соборну державу. Акт Злуки став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної єдності, свідченням їхнього самоусвідомлення, важливою віхою процесу становлення політичної нації.

На жаль, на той час єдиною Україна пробула недовго. Через кілька місяців після проголошення Акту возз’єднання УНР та ЗУНР більшовики захопили Київ, Східну Галичину окупували поляки, а Закарпаття - Чехословаччина. Відтак, Акт злуки залишився лише декларацією, але український народ ніколи не втрачав надію мати свою суверенну державу.

22-го січня 1990-го року мільйони українців вишикувалися в справжній живий ланцюг, що розтягся від Києва до Львова, відзначаючи в такий спосіб День Соборності, День своєї української єдності та свободи.

Відповідно до Указу Президента України, офіційно День Соборності відзначається в Україні з 1999 року, «враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) Української держави...".  

Певний час, з 30 грудня 2011 року президентським указом День соборності на офіційному рівні було скасовано, натомість встановлено "День Соборності та Свободи України".

13 листопада 2014 року Указом Президента України П.О.Порошенка свято було відновлено.

22 січня важливо відзначати і як День Соборності, і як День Першої Незалежності.

День Соборності України є знаковою подією в історії національного державотворення.